Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
Megkezdődött az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 2 földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése. Trump korábban bírálta a német kormányt a vezeték megépítése miatt, Donald Tusk szerint az Áramlat 2 nem szolgálja az EU érdekeit.
Finnországban megkezdődött az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat 2 földgázvezeték tengeri szakaszának lefektetése – közölte szerdán a kivitelezésre és a vezeték üzemeltetésére alapított projekttársaság, a Nord Stream 2 AG.
A RIA Novosztyi hírügynökség által ismertetett közlemény szerint a Solitaire hajó a Finn-öbölben kezdte meg a csőfektetéssel kapcsolatos munkálatokat, amelyeket megszakítás nélkül folytatnak majd. A biztonsági intézkedéseket előzetesen a finn környezetvédelmi ügynökséggel és a határőrizettel egyeztették, a csőfektetés a finn hatóságok ellenőrzése alatt folyik.
Az Északi Áramlat 2 mintegy 9,5 milliárd eurós projekt, annak keretében két új, összesen évi 55 milliárd köbméter – a már meglévő vezetékpárral azonos – szállítási kapacitású vezetékkel bővíthetik a Balti-tenger fenekén húzódó Északi Áramlatot, amelynek kiindulási pontja az oroszországi Viborg, és a németországi Greifswaldig tart. Az Északi Áramlat 2 vezetékpár kiépítésével Oroszország elvileg kiiktathatná Ukrajnát mint tranzitországot, és egyetlen útvonalra terelhetné át az Európának szánt orosz gázszállítmányok 80 százalékát, egyúttal domináns helyzetbe kerülne a német piacon, mert részesedését 40 százalékról több mint 60 százalékra emelné.
Vlagyimir Putyin orosz elnök finn hivatali partnerével, Sauli Niinistövel augusztus 22-én Szocsiban folytatott tárgyalása után kijelentette: biztosra veszi az Északi Áramlat 2 földgázvezeték megépülését, mert arra Európának szüksége van. Szavainak alátámasztására elmondta, hogy a Gazprom tavaly 13 százalékkal növelte gázszállításit, miközben az európai lelőhelyek kimerülőben vannak. Elmondása szerint Moszkva kész a konkurenciaharcra az európai piacért, de hangsúlyozta, hogy ennek a versenynek tisztességesnek kell lennie. Putyin augusztus 18-án tárgyalt Angela Merkel német kancellárral Mesebergben, ott is megerősítette, hogy az orosz földgáz ukrajnai tranzitja az Északi Áramlat 2 megépítése után is megmarad. A The Wall Street Journal ugyanezen a napon közölte azt az értesülést, amely szerint Washington szankciócsomagot készít elő a csővezeték ellen.
A július 11-i brüsszeli NATO-csúcs előtt Donald Trump amerikai elnök bírálta a német kormányt az Északi Áramlat 2 megépítése miatt, úgy fogalmazott, hogy Németország „túsza" Oroszországnak. Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke elismerte, hogy komoly nézeteltérések vannak Európán belül is az Északi Áramlat 2 kérdésében. Aláhúzta: véleménye szerint a gázvezeték megépítése hiba, amely nem szolgálja az EU stratégiai érdekeit vagy biztonságát.
Az Északi Áramlat2 orosz, finn, svéd, dán és német területi vizeken halad majd keresztül. A csőfektetési engedélyt a Nord Stream 2 AG Dánia kivételével az összes érintett országtól beszerezte. A Gazprom áprilisban közölte, hogy nem zárja ki az Északi Áramlat 3 földgázvezeték megépítését sem.
(MTI)